close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 18 października 2018

  W dniu 17 października 2018 r. we wnętrzach Hôtel de Monaco, siedziby Ambasady RP we Francji, Stałe Przedstawicielstwo RP przy OECD i Ambasada RP we Francji zorganizowały obchody X-lecia członkostwa Polski w Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA).

  Pierwszą częścią obchodów było seminarium „Energy transition: the way for implementation of the Paris Agreement”, którego celem było nakreślenie polskich doświadczeń w transformowaniu sektora energetycznego w kontekście współpracy z IEA i polskiej Prezydencji w Szczycie Klimatycznym COP24, który odbędzie się w pierwszych dwóch tygodniach grudnia 2018 r. w Katowicach. Następnie odbyła się uroczysta kolacja w salonach Ambasady RP, której sponsorem było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (http://pgnig.pl/).

   

  W wydarzeniu udział wzięli: Pan Michał Kurtyka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska i Prezydent COP24, Pan Laurent Fabius, były premier i minister spraw zagranicznych Francji oraz Prezydent COP21 w Paryżu, Pan Fatih Birol, Dyrektor Wykonawczy IEA, Pan Piotr Grzegorz Woźniak, prezes PGNiG S.A. i Minister Gospodarki w okresie akcesji Polski do IEA w latach 2005-2008, oraz Pan Didier Holleaux, Zastępca Prezes Engie.

   

   

  Wydarzenie zgromadziło blisko 200 osób z 30 państw członkowskich IEA, najwyższych przedstawicieli administracji francuskiej, przedsiębiorstw energetycznych i dziennikarzy prasy międzynarodowej. Przewodniczącym polskiej delegacji był Pan Tomasz Dąbrowski, Wiceminister Energii.

   

  Celem obchodów było pokazanie drogi, jaką Polska przechodzi w zakresie transformowania swojego sektora energii przy udziale analiz IEA i wsparcie przewodniczenia przez Polskę w najważniejszym tegorocznym wydarzeniu klimatycznym na świecie  – COP24 w Katowicach.

   

   

  Minister Kurtyka podkreślił w swoim wystąpieniu, że polska Prezydencja w Szczycie Klimatycznym to potwierdzenie roli Polski w międzynarodowym procesie energetyczno-klimatycznym i dowód na zasadność takiego rozumienia kwestii klimatu i energii, które jednocześnie nie podważa bezpieczeństwa energetycznego państw zaangażowanych. Minister podkreślił, że sukces COP24, czyli skonstruowanie narzędzi do implementacji Porozumienia Paryskiego wymaga zaangażowania wszystkich uczestników.

   

  Szef IEA, Fatih Birol, wskazywał na podstawową wartość jaką Polska wniosła do rodziny IEA – silne dbanie o bezpieczeństwo energetyczne, rozumiane jako stabilność dostaw źródeł energii w skomplikowanym systemie współczesnych rynków energetycznych.

   

  Prezes PGNiG, Piotr Grzegorz Woźniak, wskazywał na rolę gazu ziemnego jako paliwa przyszłości o dużej elastyczności użycia przy znacząco ograniczonych emisjach. Dodał, że wydobycie gazu ziemnego, zarówno ze złóż tradycyjnych jak i pokładów niekonwencjonalnych, daje nie tylko impuls do rozwoju lokalnej społeczności, ale może być także w 100% bezpieczne dla środowiska.

   

   

  Ambasador Aleksander Surdej, Stały Przedstawiciel RP przy OECD, w przemówieniu podsumowującym debatę wskazał na szczególne korzyści, których Polska stałą się beneficjentem po wstąpieniu do IEA – „nie tylko możemy mieć głos współdecydujący na tym najważniejszym ze światowych forum energetycznych, ale w każdej chwili możemy także liczyć na wsparcie merytoryczne IEA zbudowane na fundamencie prawie 45 lat doświadczeń analitycznych i znajomości rynków energetycznych”, dodał Ambasador Surdej.

   

  W związku z rocznicą X-lecia Polski w Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), Stałe Przedstawicielstwo przygotowało Broszurę pt. „10th Anniversary of Poland’s membership in the International Energy Agency. How has the energy world changed?” – ze słowem wstępnym Pana Krzysztofa Tchórzewskiego, Ministra Energii i Pana Fatih Birola, Dyrektora Wykonawczego IEA.

  Zachęcamy do lektury:

  Broszura

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: