close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 26 listopada 2018

  Nowy prezydent Kolumbii Ivan Duque Marquez przybył 12 listopada 2018 roku z wizytą do OECD, aby potwierdzić, że kierowany przezeń kraj pewnie zmierza do stania się 37 państwem członkowskim OECD. Decyzja państw członkowskich o przyjęciu Kolumbii do OECD podjęta w czerwcu 2018 roku jest obecnie przedmiotem ratyfikacji przez parlament Kolumbii i weryfikacji przez Trybunał Konstytucyjny. Prezydent Kolumbii wyraził przekonanie, że cały proces zakończy się najpóźniej w maju 2019 roku i kraj ten formalnie będzie członkiem Organizacji.

  Photo: OECD/Victor Tonelli

   

  Prezydent Duque Marquez podkreślił, że celem Kolumbii pozostaje stanie się krajem o wysokim poziomie dochodów i zamożności ludności. Cel ten zamierza osiągnąć koncentrując się równocześnie na wzroście legalizmu (poprawa wymiaru sprawiedliwości, eliminacja korupcji) oraz na pobudzeniu innowacyjnej przedsiębiorczości (rozsądna polityka fiskalna, bardziej efektywny system podatkowy, kontrola inflacji). Gospodarkę nieformalną ma zmniejszyć konsekwentne rozszerzanie obrotu bezgotówkowego, gdyż transakcje gotówkowe ułatwiają działalność w szarej strefie.

   

  Kolumbia pragnie iść drogą zrównoważonego rozwoju, dbać o bioróżnorodność, ale równocześnie zwiększać produkcję rolną, gdyż obecnie w Kolumbii uprawia się zaledwie 7 milionów hektarów spośród 22 milionów hektarów ziemi dostępnej dla rolnictwa.

   

  Photo: OECD/ Victor Tonelli

   

  Prezydent Duque Marquez przedstawił również wysiłki Kolumbii w celu integracji 1 miliona uchodźców/migrantów z Wenezueli. Zapewnił także, że stara się, aby proces pokojowy przebiegał efektywnie, gdyż, Jego zdaniem, proces ten nie został rozpisany na kumulatywne etapy i wsparty adekwatnymi narzędziami administracyjnymi, gospodarczymi i finansowymi.

   

   

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: