close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 14 czerwca 2017

  Wicepremier Mateusz Morawiecki podpisał 7 czerwca br. w siedzibie OECD Konwencję przeciwdziałającą ukrywaniu dochodów przed opodatkowaniem. Polska znalazła się w gronie 68 państw, które zdecydowały się na przystąpienie do porozumienia, dzięki któremu do umów podatkowych zostaną wprowadzone mechanizmy pozwalające na uszczelnienie systemów podatkowych i ograniczenie nieuczciwego unikania opodatkowania w wymiarze międzynarodowym. Ma ona promować uczciwą konkurencję pomiędzy firmami poprzez wyeliminowanie, a przynajmniej znaczne utrudnienie, międzynarodowej optymalizacji podatkowej.

   

  Photo: OECD

   

  Konwencja wielostronna („Multilateral convention to implement tax treaty-related measures to prevent base erosion and profit shifting") pozwoli za pośrednictwem jednego wielostronnego instrumentu prawnego na jednoczesną zmianę kilkudziesięciu podpisanych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania bez konieczności prowadzenia długotrwałych negocjacji dwustronnych. Polska była od samego początku zaangażowana w prace prowadzące do przygotowanie tej konwencji i uczestniczyła w programie stworzenia 15 działań określanych jako BEPS (Base Erosion Profit Shifting). Chodzi o wypracowanie narzędzi prawnych do zwalczania agresywnej optymalizacji podatkowej.

   

  Obecnie szacowane straty w skali świata w dochodach podatkowych z powodu erozji podstawy opodatkowania oraz przenoszenia zysków wynoszą od 100 do 240 mld USD rocznie. OECD podkreśla także, że już na tym etapie możliwa będzie zmiana około 1 100 umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, a w przypadku Polski zakłada się, że zmodyfikowanych zostanie 47 umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

   

  Photo: OECD

   

  Jak podkreśla Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki: „To bardzo ważne działanie, tym razem w wymiarze międzynarodowym, które ma doprowadzić do zdrowej, uczciwej konkurencji w prowadzeniu biznesu. Konwencja ta ograniczy sztuczne transferowanie zysków do innych krajów. Polska wzbogaci się o dodatkowe narzędzia w walce z oszustami podatkowymi. Ta konwencja pokazuje, że najważniejsze państwa świata wreszcie zrozumiały, jak wiele szkód wynika z bogacenia się niewielu kosztem całych społeczeństw."

  Tagi: OECD

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: